Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / BEZPIECZNY INTERNET

BEZPIECZNY INTERNET

 Dzień Bezpiecznego Internetu 2020 

W dniach 11 i 12 lutego 2020 roku w bibliotece szkolnej obchodzono Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Działajmy razem!”. Celem zajęć dla klas I-III było uświadomienie dzieciom skutków uzależnienia od gier komputerowych i internetu oraz wskazanie innych, alternatywnych i zdrowych sposobów spędzania wolnego czasu. Uczniowie wymieniali możliwości wykorzystania internetu oraz zagrożenia z nim związane tj. niebezpieczne kontakty, hejt, cyberprzemoc czy uzależnienie. Próbowali też odpowiedzieć na pytanie: Jakie są skutki nadmiernego korzystania z nowoczesnych technologii? Na zakończenie spotkania, uczestnicy zajęć oglądali wystawę, ilustrującą zasady bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych.

 


Bezpieczeństwo w sieci – najważniejsze zasady

  1. Zadbaj o ochronę własnej tożsamości – stosuj silne i skomplikowane hasła, zmieniaj je często i nigdzie ich nie zapisuj. Nie pozwól, żeby Twoje prywatne dane trafiły do innych osób.
  2. Czytaj dokładnie warunki rejestracji lub instalacji. W ten sposób dowiesz się, na co tak naprawdę wyrażasz zgodę. Pozwoli Ci to ustrzec się przed np. instalacją złośliwego oprogramowania.
  3. Nie udostępniaj swoich prywatnych danych nieznajomym osobom. Dotyczy to przede wszystkich czatów, forów, ale także portali oferujących kupno i sprzedaż. Korzystaj tylko z zaufanych witryn.
  4. Uważaj na fałszywe wiadomości. To w nich internetowi przestępcy podszywają się pod inną osobę lub instytucję po to, żeby wyłudzić różne informacje, np. dane do logowania.
  5. Korzystaj z Internetu przy pomocy bezpiecznego połączenia. Uważaj na niezabezpieczone sieci, które zwiększają ryzyko wycieku danych.
  6. Używaj oprogramowania antywirusowego, które ma zaktualizowaną bazę sygnatur wirusów, a także programu antyspyware oraz firewalla.
  7. Instaluj wszystkie niezbędne aktualizacje zarówno programu antywirusowego, przeglądarek, jak i systemu operacyjnego, którego używasz.
  8. Zwróć uwagę na to, skąd pobierasz pliki. Korzystaj tylko z zaufanych witryn oraz legalnych źródeł. Nie otwieraj plików nieznanego pochodzenia, a jeśli już je pobierasz, przeskanuj je w celu sprawdzenia.
  9. Pamiętaj, że żadna instytucja nie powinna prosić w mailach o dane do logowania. Nigdy nie podawaj takich informacji.
  10. Po skończeniu pracy nie zapomnij się wylogować z danego konta. Nie ustawiaj też funkcji zapamiętywania hasła.

                                                                                                                                                                        źródło www.http://ebezpieczni.org